No kā sastāv zobu pastas?

No kā sastāv zobu pastas? Interneta aptieka Latvija Rīga preces veselībai
Mutes gļotādai piemīt izteiktas īpašības absorbēt vielas, kas nokļūst uz tās virsmas! Absorbēšanas ātrums ir 30 sekundes! Zobu pastas sastāvā ietilpstošas ķīmiskās vielas paspēj nokļūt asinīs un līdz ar asinsriti visā ķermenī. Tieši tāpēc ieteicams īpaši uzmanīgi izpētīt izvēlētās zobu pastas sastāvu.

Mutes gļotādai piemīt izteiktas īpašības absorbēt vielas, kas nokļūst uz tās virsmas! Absorbēšanas ātrums ir 30 sekundes!
Zobu pastas sastāvā ietilpstošas ķīmiskās vielas paspēj nokļūt asinīs un līdz ar asinsriti visā ķermenī. Tieši tāpēc ieteicams īpaši uzmanīgi izpētīt izvēlētās zobu pastas sastāvu.
Tātad:

1.    Sastāvdaļas, iegūstamas no dabīgām izejvielām:
Nesniedz īpašu labumu sarežģītas apstrādes dēļ, bet nav arī kaitīgas:

Sastāvdaļa Oriģināls Lietošanas mērķis Īpašības
Silīcija oksīds Silica Noņem aplikumus Izmanto parastā kalcija karbonāta vietā, piemīt zemākas abrazīvas īpašības.
Augu izcelsmes organiskais glicerīns Glycerin (plant.organic) Zobu pastas “saistviela” Iegūstams dārzeņu eļļu hidrolīzes rezultātā.
Ksilitols Xylitol Saldinātājs Atrodams šķiedrām bagātīgos dārzeņos un augļos, kukurūzas vālītēs, bērza mizā.
Sorbitols Sorbitol Saldinātājs Tiek iegūts no pīlādžu, ķiršu, plūmju lapām un ogām, bumbieriem, āboliem, aļģēm.
Kauleņkoku sveķi (ksantāns) Xanthan gum Biezinātājs Tiek izgatavoti no cukura sīrupa fermentācijas rezultātā. Pārtikas piedeva.
Cinka citrāts Zinc citrate Aizkavē zobu aplikuma veidošanos Mikroelements, kas atrodams arī cilvēka ķermenī.
Nātrija citrāts Sodium citrate Regulē pH līmeni Citronskābes nātrija sāls.
Nātrija benzonāts Sodium benzoate Konservants Nelielās devās atrodams ābolos, rozīnēs, dzērvenēs, kanēlī, krustnagliņās, sinepēs. Pārtikas piedeva.
Kālija sorbāts Potassium sorbate Konservants No pīlādžu sulas iegūta sorbīnskābe.
Maltodekstrīns Maltodextrin Zobu pastas “saistviela” Sīrups. Cietes hidrolīzes produkts, pārtikas piedeva.
Nātrija silikāts Sodium silicate Viendabīgai tekstūrai

Silīcijskābes sāls, plaši sastopams dabā. Pārtikas piedeva.

 

2.    Strīdīgu sastāvdaļu saraksts.
Ideālā gadījumā tām nav jābūt zobu pastas sastāvā, bet ja sastāvā tādas ir 1 vai 2, un to saturs ir minimāls, tad var samierināties ar šo “darvas karoti medus mucā”:

Sastāvdaļa Oriģināls Lietošanas mērķis Īpašības Kāpēc bīstams? Komentāri
Nātrija karboksimetilceluloze Sodium CMC Stabilizētājs Tiek ražota no celulozes un sodas. Pārtikas piedeva. Nav atļauta izmantošanai bērnu pārtikā, var izraisīt alerģiju, zarnu trakta darbības traucējumus. Nav noteiktas pieļaujamās devas.
Saharīns Sodium Saccharin Saldinātājs Pārtikas piedeva, neasimilējas ķermenī. Tiek uzskatīts par kancerogēnu. Attiecībā uz šo vielu nav vienota viedokļa.
Titāna dioksīds Tanium dioxide Balinātājs Neasimilējas ķermenī. Eksperimenti ar pelēm pierādīja, ka iedarbība uz ķermeni ir kaitīga. Nav noteiktas pieļaujamās devas.
Kokamidopropila betaīns Cocamidopropyl betaine Biezinātājs, veido putas. Tiek ražots no kokosriekstu sviesta taukskābēm. Klasificējams kā virsmaktīvā viela (gandrīz katrā tīrīšanas līdzeklī sastopamas vielas). Iespējamas alerģiskas reakcijas. Mīkstāka iedarbība nekā nātrija laurilsulfātam.
Nātrija laurilsarkozināts Sodium lauroyl sarcosinate Biezinātājs, veido putas.   Arī klasificējams kā virsmaktīvā viela, nav tik agresīva iedarbība kā laurisulfātam. Viegli noārdās, vairāk ekoloģisks.


3.    Kaitīgas vielas.
Toksiskas vielas, kurām nav jābūt “pareizās” zobu pastas sastāvā:

Sastāvdaļa Oriģināls Lietošanas mērķis Īpašības Kāpēc bīstams? Komentāri
Nātrija laurilsulfāts Sodium lauryl sulfate, SLS Biezinātājs, veido putas, attīra. Virsmaktīvā viela. Bīstama, toksiska ķīmiskā viela, agresīvi iedarbojas uz ķermeni. Sastopams tīrīšanas līdzekļos. Ieteicams izvēlēties zobu pastas ar norādi “SLS free”.
Nātrija kokosulfāts Sodium coco sulphate, SCS Biezinātājs, veido putas, attīra. Virsmaktīvā viela. Toksiska ķīmiskā viela. Nātrija laurilsulfāta un vēl dažu ķīmisku savienojumu apvienojums. Ieteicams izvēlēties zobu pastas ar norādi “SСS free”.
Fluors Fluoride Kariesa profilaksei. Devai ir būtiska nozīme! Neievērojot devas, sasniedzams pretējs efekts, kaitējot ne tikai zobiem, bet arī visam ķermenim. Labāk lietot zobu pastas bez fluora.
Triklozāns Triclosan Pretmikrobu līdzeklis Antibiotika Izjauc mutes dabīgo mikrofloru, šādi kaitējot veselībai.  
Alumīnija laktāts Aluminium lactate Pretiekaisuma līdzeklis Alumīnija sāls paveids. Alumīnija sāļi uzkrājas ķermenī, veicina smadzeņu darbības traucējumus, izrisa problēmas ar kauliem un locītavām.  

 

Esam sagatavojuši Jums attēlu, kas ļaus ātri un vienkārši orientēties zobu pastas sastāvdaļās: kuras ir pieļaujamas “pareizajā” zobu pastā, bet kuras ir bīstamas.