Kaulu masas depozīts

Kaulu masas depozīts Interneta aptieka Latvija Rīga preces veselībai
Kas dod ķermenim formu un palīdz kustēties; kas aizsargā sirdi, plaušas un smadzenes? Kaulus var iztēloties arī kā bankas rēķinu, kuru Jūs papildināt; veicat gan kaulu masas „deponēšanu”, gan „izņemšanu”.

Kas dod ķermenim formu un palīdz kustēties; kas aizsargā sirdi, plaušas un smadzenes?
Protams, ka tie ir kauli! Mūsu iztēlē kauli ir cieti, kā no akmens. Taču īstenībā tie ir no dzīviem audiem, kas mūsu dzīves laikā mainās. Kaulus var iztēloties arī kā bankas rēķinu, kuru Jūs papildināt; veicat gan kaulu masas „deponēšanu”, gan „izņemšanu”.


Visaktīvākās uzkrāšanas posms ir no 18 līdz 20 gadu vecumam. Vīriešiem un sievietēm tas apmēram sakrīt. Jūsu „depozīta” kulminācija ir apmēram 30 gados. Pēc tam parādās izteiktas atšķirības vīriešu un sieviešu kaulu masas „depozīta” patērēšanas tempos. Šīs atšķirības atgādina to, kā abas sabiedrības „pusītes” tērē naudu.Sievietēm vecumā no 30 gadiem līdz menopauzes sākumam kaulu masas izmaiņas parasti ir minimālas. Taču dažu turpmāko gadu laikā sievietēm notiek straujš kaulu „bankas rēķina” patēriņš. Pēc tam kaulu masas samazināšanās kļūst lēnāka, bet tomēr turpinās visas turpmākās dzīves laikā. Straujā kaulu masas samazināšanās ir saistīta ar to, ka krasi pazeminās kaulus aizsargājošā sievišķā hormona – estrogēna – līmenis.

Vīriešiem kaulu masas zudums ir izteikts daudz mazāk, jo visas dzīves laikā tiem ir vairāk raksturīga fiziska aktivitāte. Bez tam, vīrišķā hormona testosterona līmeņa pazemināšanās vīriešiem nenotiek strauji. Ja kaulu masa vīrieša organismā „tiek patērēta” ātri, tas ir signāls, kas liecina par nopietnām saslimšanām! Ja kaulu masa zūd, mēs esam pakļauti kaulu lūzumu riskam, piemēram, pakrītot; un tam ir sekas – ja sagrūst balsta konstrukcijas, tad grūst arī ēka!

Kaulu masas pieaugumu un mazināšanos ietekmē dažādi faktori. Vienu daļu no tiem – ģenētiskās īpatnības, dzimumu, vecumu un piederību kādai rasei – mēs nespējam kontrolēt. Taču ir divi pamatveidi, kā varam sev palīdzēt sargāt savus kaulus un mazināt osteoporozes risku: tie ir uzturs un fiziski vingrinājumi.

Runājot par uzturu, - kaulus stiprina kalcijs, olbaltumvielas un D vitamīns. Daudz kalcija ir piena produktos, tostarp jogurtā un sierā. Taču, lai uzņemtu pietiekami daudz kalcija, nav jāpārtiek no piena vien: kalcijs ir arī putraimos, auzu pārslās, pupiņās u.c. pākšaugos, brokoļos un Ķīnas kāpostos, Atlantijas lašos un sardīnēs (arī to asakās), mandelēs. D vitamīnu bieži dēvē par kalcija atslēgu. Tas palīdz organismam uzņemt šo elementu.

D vitamīns organismā sintezējas tad, ja ir pietiekmami daudz ultravioletā starojuma, taču ziemā, kas saules nepietiek, D vitamīnu var uzņemt, lietojot uzturā olas, treknas zivis (lašus, skumbrijas, tunčus), mencu aknu eļļu, liellopu aknas, svaigi spiestu apelsīnu sulu. Tomēr atcerieties, ka ir svarīgs vēl trešais elements: Jums ik dienas jālieto uzturā arī daudz liesu olbaltumu (eļļu ar zemu tauku procentu, gaļu, zivis, pupas un sieru).

Runājot par fiziskiem vingrinājumiem, - kaulu stiprināšanai visnoderīgākās ir tādas darbības, kas ietver ķermeņa svara noturēšanu: soļošana, skriešana maziem soļiem, dejošana u.tml. Peldēšana ir brīnišķīgs sports daudzējādā nozīmē, taču tā nekādi neveicina kaulu stiprināšanos. Tās sievietes, kas vismaz 4 stundas nedēļā staigā kājām, par 40% samazina kaulu lūzumu risku augšstilbu un gurnu rajonā.

Arī ceļot kaut ko smagu, mēs palielinām kaulu noslogojumu. Tā kaulos uzkrājas vairāk minerālvielu, un arī tas veicina kaulu stiprību. Savukārt, alkohola, saldumu un kafijas pārmērīga lietošana, kā arī smēķēšana noved pie tā, ka kalcijs asimilējas nepilnīgi, un tas paātrina kaulu masas zuduma tempu.

Fiziskas aktivitātes paaugstināšana, pilnvērtīgs uzturs, saules peldes un regulāra dzimumdzīve, kas normalizē hormonālo fonu, droši pasargā no osteoporozes. Taču ir nepieciešams pēc iespējas biežāk diagnosticēties ārstniecības centros, kuros ir nepieciešamais aprīkojums un augsti kvalificēti speciālisti.

Mūsu interneta aptiekā Jūs varat iegādāties ķermeņa sastāva analizatorus „Tanita”, kas ļauj kontrolēt sava ķermeņa sastāvu, tostarp arī kaulu masu, mājas apstākļos, un kritiskas novirzes gadījumos jau laikus griezties pie speciālistiem! Un protams, šeit varat arī atrast vitamīnus un citus preparātus, kas palīdz normalizēt vielmaiņu un bagātināt organismu – ar kalciju un citiām minerālvielām.