Jūsu ķermeņa tauku procents

Jūsu ķermeņa tauku procents Interneta aptieka Latvija Rīga preces veselībai
Vai tauki ir vajadzīgi? Vai tauki var izraisīt arī patīkamas emocijas, nevis tikai domas par lieku svaru un par diētām? Kāds tauku daudzums ir nepieciešams un pietiekams? Ko nozīmē tauku procentuālais daudzums organismā?

Vai tauki ir vajadzīgi? Vai tauki var izraisīt arī patīkamas emocijas, nevis tikai domas par lieku svaru un par diētām?   

Lūk, svarīgākie iemesli, kādēļ tauki IR vajadzīgi! Smadzeņu veselība
: tauki ir izejmateriāls, no kā veidojas nervu šķiedras izolējošo apvalku viela smadzenēs, jeb mielīns. Tas nodrošina smadzeņu funkciju pienācīgu ātrumu.

Enerģētiskais nodrošinājums: tauki ir pats efektīvākais enerģijas avots. Katrs tauku grams dod ķermenim 9 kalorijas (1 grams ogļhidrātu un olbaltumu dod 4 kalorijas).

Gremošanas nodrošinājums: tauki ir organismam nepieciešamo A, D, E un K vitamīnu šķīdinātājviela, tātad, tauki zarnu traktā palīdz sašķelt šos vitamīnus.

Ādas veselība: ja āda ir sausa un lobās, tā ir viena no skaidrākajām taukskābju deficīta pazīmēm. Bez tam, zemādas tauku slānis arī savā ziņā izolē ķermeni, palīdzot uzturēt tā temperatūru.

Šūnu veselība: tauki ir visu ķermeņa šūnu ārējo membrānu vitāli svarīga sastāvdaļa. Ja membrānas nav veselas, šūnas nevar funkcionēt.

Hormonu produkcijas nodrošinājums: tauki ir komponents daudzu vielu struktūrā, tie regulē arī dzimumhormonu veidošanos. Dažām meitenēm dzimumattīstība var aizkavēties tieši tādēļ, ka pusaudžu vecumā tās ir pārāk tievas.

Aizsardzība: daudzi vitāli svarīgi orgāni, it īpaši nieres, sirds un zarnu trakts, ir ietverti tauku slānī, kas palīdz fiksēt tos noteiktā vietā un pasargāt no traumām.

Baudījums: visbeidzot, tauki nozīmē arī to, ka ēdienam ir pievilcīgs izskats, garša un smarža. Tas uzlabo noskaņojumu un var mazināt depresijas.

 

 

Kāds tauku daudzums ir nepieciešams un pietiekams?
Attēlā ir norādītas vīriešu un sieviešu procentuālās tauku normas dažādos vecumposmos.

Ko nozīmē tauku procentuālais daudzums organismā? 
Tas ir tauku nogulsnējumu daudzums, ko izsaka procentos no ķermeņa kopējās masas. Piemēram, ja Jūs sverat 70 kg un tauku procents ir 10, tas nozīmē, ka Jūsu ķermenī ir 7 kg tauku un 63 kg visa pārējā (kaulu, muskuļu, orgānu un ādas audu, asins šūnu, ūdens utt.). Kādēļ ir vēlams zināt savu tauku procentu? Tas ir viens no svarīgākajiem veselības stāvokļa rādītājiem. Ja tauku ir par daudz, tas var novest pie seksuālām disfunkcijām, sirds slimībām, vēža un diabēta.

Ja vajag notievēt, tad cik daudz?
Ja esat noskaidrojuši savu tauku procentu, tad varat noteikt, vai Jūsu svara samazināšanas ieceres ir reālistiskas. Ņemiet vērā, ka svara samazināšanās ne vienmēr nozīmē to, ka kļūst mazāk tauku, bet mēs taču gribam panākt tieši to. Piemēram: esat sieviete, sverat 90 kg, tauku procents ir 32, un vēlaties notievējot zaudēt 30 kilogramus.

Rēķinām
: tauki Jūsu organismā sver 90 x 0,32 = 90 kg x 32% = 28,8 kg.

Tātad, viss pārējais Jūsu organismā sver 90 – 28,8 = 61,2 kg.
Jūsu mērķis ir sasniegt svaru 90 kg – 30 kg = 60 kg.
Redzams, ka nebūs iespējams zaudēt 30 kg tauku, jo organismā to ir mazāk. Savukārt, nepavisam nav vēlams samazināt muskuļu masu, turklāt organismā minimālas tauku rezerves ir vajadzīgas. Sievietei ar šādu augumu būtu vislabāk samazināt tauku procentu no 30 uz 18, saglabājot 90 x 0,18 = 90 kg x 18% = 16,2 kilogramus tauku.
Aprēķinām Jūsu normālo svaru: ķermeņa beztauku masai pieskaitām tauku ideālo masu, t.i. 61,2 kg + 16,2 kg = 77,4 kilogrami.
Līdz ar to, Jūsu mērķis varētu būt notievējot zaudēt 90 kg – 77,4 kg = 12,6 kilogramus.

Iekams Jūs nolemjat „nomest svaru”, atcerieties un ņemiet vērā, ka daļa no ķermeņa kopsvara ir beztauku svars. Centieties izvirzīt reālistiskus tievēšanas mērķus, un ziniet, ka ķermenim ir vajadzīgs līdzeklis, ar ko noārdīt taukus – šīs līdzeklis ir muskuļi –, un vajag zaudēt tikai taukus, nevis muskuļus.

Kā ir iespējams izmērīt savu tauku procentu?
To var darīt dažādos veidos – gan pavisam eksotiski un aptuveni, gan arī ar zinātnisku precizitāti.


Daži piemēri
:

1. Cik strauji Jūs grimstat ūdenī? Vasarā to var pārbaudīt, iebrienot kādā dziļākā vietā. Jāatguļas uz muguras, jāizpleš rokas un kājas, jāizelpo un jāaiztur elpa. Tad jāsāk skaitīt. Ja grimstat kā akmens nepagūstot aizskaitīt līdz 30, tad Jūsu organismā tauku ir maz, noteikti mazāk par 13 %. Ja grimstat 30 līdz 40 sekundēs, tad Jūsu ķermenī ir mazliet vairāk par 20 % tauku. Ja paliekat uz ūdens virsmas veselu minūti vai ilgāk, tad Jūsu tauku procents ir kritisks, noteikti vairāk par 20. Labāk šādu mērījumu veikt ezerā, jo jūras ūdens ir sāļš, un tas mazina mērījumu precizitāti.
2. Cik biezas ir Jūsu tauku krokas? Tauku procentu var noteikt arī, izmērot tās trijās vietās. T1 ir mērījums vertikāli saņemot savu ādu rokas mugurpusē starp plecu un elkoni, T2 mēra, diagonāli vai horizontāli saņemot ādu sānos vidukļa vietā, T3 mēra, vertikāli saspiežot apm. 2,5 cm lielu ādas laukumiņu uz vēdera, blakus nabai.
Uz šī pamata, sievietēm, tauku procentu aprēķina pēc šādas formulas:
X = 0,41563 x (T1+T2+T3)
Y = 0,00112 x ((T1) x (T1) + (T2) x (T2) + (T3) x (T3)) mm
Z = 0,03661 x [vecums gados].
Tauku procents = (X–Y+Z) – 4,03653.
3. Kāds ir Jūsu tauku procents pēc tabulas? (Aprēķinus veikuši zinātnieki no ASV.) Izmēriet savu gurnu apkārtmēru visplatākajā vietā. Tabulas 1. kolonnā iezīmējiet punktu pie sava gurnu apkārtmēra, bet 3. kolonnā iezīmējiet punktu pie sava auguma garuma. Savienojiet šos 2 punktus ar līniju. Jūsu tauku procents ir tas skaitlis 2. kolonnā, pie kura līnija šķērso 2. kolonnu.

Gurnu apkārtmērs (cm) Tauku procents organismā Garums (cm)
76 4 188
78 6 186
80 8 184
82 10 182
84 12 180
86 14 178
88 18 174
90 20 170
92 22 166
94 26 162
96 28 160
98 30 158
100 32 156
102 34 154
104 36 152
106 38 150
108 40 148
110 42 146


Tauku procentu var mērīt vēl arī citos veidos.

Mūsdienās, neapšaubāmi, visērtāk un visprecīzāk to var noteikt ar bioimpendances metodi. Bioimpendances analīze ir balstīta uz ķermeņa elektriskās pretestības mērīšanu. Cauri ķermenim tiek raidīts pilnīgi nekaitīgs un nesajūtams strāvas impulss (apmēram 500 mkA, 50 kHz) - tāds, it kā mēs būtu paņēmuši rokā bateriju no televizora pults. Muskuļu audi labi vada strāvu, jo tie satur šķidrumu, toties tauki vada strāvu sliktāk. Var sacīt, ka taukaudiem piemīt bioelektriska pretestība. Apstrādājot mērījumu datus ar īpašām programmām, rezultāti norāda tauku daudzumu ķermenī. Šīs metodes lietošana sadzīves ierīcēs ir pirmoreiz izstrādāta un patentēta Japānas firmā TANITA.

TANITA profesionālie svari ar ķermeņa sastāva analizatoru uzskatāmi ataino Jūsu veselības stāvokli, fiziskās slodzes programmas efektivitāti un to, cik racionāla ir Jūsu diēta. Ar TANITA to var noskaidrot Ātri, Viegli un Ērti! Tā ir Jūsu ķermeņa sastāva izmaiņu pastāvīga kontrole! Visi mūsu klienti ar šo pirkumu ir apmierināti. Daudzi sākotnēji bija neizpratnē, jo šķita, ka svariem vajadzētu maksāt mazāk. Taču, līdzko klienti sāka šos svarus lietot, auguma pilnveidošanas efektivitāte neapšaubāmi parādīja, ka tas ir izdevīgi. Tie nav svari, bet ķermeņa sastāva analizators!

Mūsu Veselības centrā Jūs varat diagnosticēt sava ķermeņa sastāvu ar šādu analizatoru. Jāpiebilst, ka speciālisti, kas šo ierīci sertificēja Latvijā, bija patīkami pārsteigti par tās augsto precizitāti. Tik precīzus svarus vēl nebija nācies sertificēt nekad!